Proces rešpektujúci prírodu

 
IMG_20200923_072908.jpg

Späť ku koreňom.

Tisícročia sme ako ľudia žili v bezprostrednom spojení s prírodou. Chodili sme bosí po tráve, lístí, dotýkali sme sa hliny, kameňov, dreva. Tento vzťah ostal hlboko zakorenený v našich génoch. V súčasnosti, keď mnoho ľudí žije akoby odtrhnutí od prírody, existuje silná potreba kontaktu so svetom mimo miest, bytov, digitálneho prostredia.

Mnohí preto chodia do lesa, parkov, záhrad, pestujú kvety, chovajú domácich miláčikov. Prinášajú domov kvety, drievka, kamienky, ulity slimákov alebo aspoň fotografie a spomienky. My sa snažíme preniesť do interiérov kus skutočnej, nefalšovanej prírody. Úderná a surová krása dreva a iných prírodných materiálov (kameň, kov, sklo) je upravená do užívateľskej formy tak, aby nielen vytvorila časopriestorové spojenie s prírodou, ale poskytovala aj kultúrny komfort.

les02.jpg

Jedinečnosť

Súčasné spôsoby výroby nábytku z dreva sú prepracované technologické procesy využívajúce lepené veľkoplošné alebo dýhované materiály, eurohranoly, kvalitné laky a pod. Na výstupe sú nábytky esteticky a úžitkovo na vysokej úrovni s dlhou životnosťou.

Na rozdiel od týchto postupov, ktoré drevo spracúvajú intenzívnym a pozmeňujúcim spôsobom, sa my snažíme drevo meniť čo najmenej. Používať ho aj s jeho chybami a rastovými zvláštnosťami a za pomoci opatrného mechanického opracovania, živice, skla, prírodných olejov upravovať tak, aby bolo užívateľsky komfortné. Snažíme sa odhaliť skrytú krásu našich domácich drevín tak, aby sme nenarušili, ale zdôraznili jeho charakter.

 
 
traktor v lese_01.jpg

Láska na prvý pohľad

Proces výroby začína mnoho rokov skôr, keď treba drevo v lese nájsť, priam detektívnou prácou odhaliť jeho možnosti, ktoré bývajú ukryté kôrou, machom, hnilobou alebo zeminou. Väčšinou sa jedná o materiál, ktorý nie je vhodný na priemyselné spracovanie, dokonca ani na spaľovanie. Možno by ostal v lese a zhnil.

Takéto drevo treba vypíliť, vyviesť z hory k ceste, nákladným autom previesť na sklad. Tam sa očistí, umyje, odkôrni, v súlade s predpokladaným použitím poreže. K drevu sa správame s úctou a pristupujeme k nemu individuálne. Každý kus dostane meno , tak ho potom oslovujeme. Nasleduje uskladnenie a sušenie na vzduchu, ktoré trvá aj niekoľko rokov. Niekedy pripadá rok sušenia na jeden centimeter hrúbky materiálu .

 
tomas pri praci002.jpg

Delenie.

Keď dosiahne drevo potrebnú vlhkosť, začína náročný a pracný spôsob výroby. Každý kus má svojím tvarom, farbou a štruktúrou akoby predurčenie použitia, ktoré treba pochopiť a odhaliť. V súlade s tým sa s drevom individuálne pracuje, a krok za krokom postupuje až k finálnemu výrobku. Tento proces trvá s nutnými technologickými prestávkami niekoľko týždňov, dokonca mesiacov.

Poslednú fázu výroby – leštenie a napúšťanie olejmi máme najradšej. Vtedy, ako keď sa rozplynie hmla a slnko ožiari zaujímavú a krásnu krajinu, sa pod olejom ukáže predtým ukrytá, ale prítomná krása dreva. Pripadá nám neuveriteľné, že takéto úchvatné farby a tvary vyrástli v našich lesoch, v našej bezprostrednej blízkosti.

Každý hotový kus nábytku má svoj osobitý a jedinečný charakter. Keďže sme s ním strávili toľko času, veľmi ťažko sa s ním lúčime. Uvedomujeme si ale, že prostredníctvom týchto výrobkov prinášame ľuďom kus nefalšovanej, skutočnej, slovenskej prírody vo forme krásneho, trvalého a užívateľsky komfortného nábytku, svietidla alebo bytového doplnku.

Proces